Bugun...Çıkmaz değil “Edebiyat Sokağı”

Tarih: 22-11-2016 17:40:57 Güncelleme: 23-11-2016 09:31:57 + -


Malatya Akçadağ Ziya Gökalp Ortaokulu bu günlerde şiir ve edebiyat adına güzel bir projeye imza atma yolunda hummalı bir çalışma içerisine girdi


 Çıkmaz değil “Edebiyat Sokağı”

Her şey  Sosyal Bilgiler öğretmenı Erol ECE , Görsel Sanatlar öğretmeni Seçil AKMAN ve Teknoloji ve tasarım öğretmeni Feryal ÖZBAYRAK’ın edebiyat aşkı ile başladı . Öğretmenler, çok sevdiği öğrencileri ve okulu için kalıcı bir eser bırakmak istedi.Ve bu fikir üstünde planlamalar yaptı.

 

 

Peki neydi bu fikir dersiniz? Okulun bir koridorunu sağlı ve sollu olmak üzere şairler, edebiyatçılar ve onların güzide eserleri yle donatıp yeryüzüne düşmüş en güzel şiirleri  koridorun duvarına  nakşetmek..

 

 

 

İşte “ Edebiyat Sokağı “ böyle doğdu

Üç öğretmen kolları sıvadı ve ilk iş olarak fikirlerini okul Müdürü İbrahim Coşkun’a  açtılar. Müdür Coşkun’dan gerekli izin alındıktan sonra tam olarak üç hafta sürecek olan çalışmalarına başladılar.

Koridorda ölümsüzleşmesini istedikleri  şairler ve yazarlar hangileri olacaktı? Kafa kafaya veren üç çalışkan öğretmen öncelikle bu şair yazarları ve onların duvara nakşadecekleri şiirlerini seçtiler.

 

 

 

 

Bundan sonra iş kolların sıvanmasına ve zaten bütün gün öğrencileri ile ilgilenen öğretmenlerimizin fedakarca çalışmasına bağlıydı. İlk iş olarak Resim Öğretmeni Seçil Akman, bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızı bizlere hediye eden Akif’ten  ‘gel’ diyen  Mevlana’ya,Karacaoğlan’dan Veysel’e, Ahmet Arif’ten memleket şairimiz Nazım Hikmet’e ve tabi ki Necip Fazıl’a ,”Tutunamayan”  kalem Oğuz Atay’dan Can Yücel’e , Kızkulesi şairi Sunay AKINa bu ülkenin kültürel kodlarına işlenen Şair ve yazarları koridorun duvarına çizmeye başladı. Kimler yoktu ki daha başka: Attila İlhan, Ahmet Hamdi Tanpınar,Aşık Mahsuni Şerif,Yunus Emre Pir Sultan Abdal,Orhan Veli Kanık ve daha niceleri.

 

 

 

 

Açılış yakında..

Çalışmaların son aşamasına geldiğini kendisinden öğrendiğimiz Görse Sanatlar Öğretmeni Seçil AKMAN   “ Edebiyat Sokağı” ile ilgili düşüncelerini muhabirimize anlattı. Birlikte başladıkları bu proje bittikten  sonra  başka bir okula tayininin çıktığını, yakında Ziya Gökalp Orta Okulundan ayrılacağını, aslında bunun çok da önemli olmadığını önemli olanın öğrencilerinin kültürleri adına ilgi duymaları gerekli olan şair ve yazarları tanımak olduğunu söyleyen AKMAN,  şunları ekledi: Biz ne yaptıysak okulumuz ve geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz için yaptık.

 

 

Bizler de sonhavadis.net  olarak  sonsuz fadakarlık sergileyen,günlerce koridorun duvarlarına kültürel değerlerimizin portrelerini çizen Resim Öğretmenimiz  Seçil Akman ‘a, projenin birçok aşamasında teknik destekle katkıda bulunan Bilişim Teknolojileri öğretmenı,Songül GÜLTEKİN VARDI ve  ışıklandırmada konusunda yardımcı olan  Ziya Gökalp Orta Okulu formatörü Ömer Tutuk’a ve Teknoloji ve tasarım öğretmeni Feryal ÖZBAYRAK'a okurlarımız ve edebiyat severler adına teşekkür ediyoruz.

 

Haber: Derya HALAÇLI
Bu haber 3731 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çılgın Türkler
  Çılgın Türkler
 • Çılgın Fotoğraflar
  Çılgın Fotoğraflar
 • Günün Fotoğrafı
  Günün Fotoğrafı
 • Ayder Yaylası
  Ayder Yaylası
 • Dünyanın Doğal Güzellikleri
  Dünyanın Doğal Güzellikleri
 • Bebişler
  Bebişler
 1. Çılgın Türkler
 2. Çılgın Fotoğraflar
 3. Günün Fotoğrafı
 4. Ayder Yaylası
 5. Dünyanın Doğal Güzellikleri
 6. Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ABDÜLHAMİD HAN ZEHİRLENDİ!
  ABDÜLHAMİD HAN ZEHİRLENDİ!
 • CHP'Lİ VEKİL "REGAL" REKLAMINA ÖZENDİ
  CHP'Lİ VEKİL
 • GÜLMEK GARANTİLİ KORKAK KEDİLER
  GÜLMEK GARANTİLİ KORKAK KEDİLER
 • KEDİLEEEEEEEEEEER :)
  KEDİLEEEEEEEEEEER :)
 • Payitaht Abdülhamit 3. Bölüm Fragmanı
  Payitaht Abdülhamit 3. Bölüm Fragmanı
 • Keremhan Özdemir Vs Kurşun - O Ses Türkiye Düello
  Keremhan Özdemir Vs Kurşun - O Ses Türkiye Düello
 1. ABDÜLHAMİD HAN ZEHİRLENDİ!
 2. CHP'Lİ VEKİL "REGAL" REKLAMINA ÖZENDİ
 3. GÜLMEK GARANTİLİ KORKAK KEDİLER
 4. KEDİLEEEEEEEEEEER :)
 5. Payitaht Abdülhamit 3. Bölüm Fragmanı
 6. Keremhan Özdemir Vs Kurşun - O Ses Türkiye Düello
VİDEO GALERİ
YUKARI